70 років від дня початку операції “Захід”

Сьогодні, 21 жовтня 2017 року виповнюється 70 років від дня початку операції “Захід” – однієї з найбільш масових депортацій населення Західної України до Сибіру.
З метою гідного вшанування пам’яті жертв операції “Захід” у цей день не забудьмо приспустити Державний Прапор України з чорною стрічкою на будинках і спорудах органів державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій, а також обмежити у цей день проведення розважальних заходів, внести відповідних змін до програм теле- та радіомовлення.
Довідка
Операція “Захід” — примусове виселення населення Західної України, проведене 21 жовтня 1947 року. Головним завданням операції було послабити український визвольний рух на Західній Україні. Протягом одного дня з Західної України депортували понад 76 тис. осіб.
10 вересня 1947 року Рада Міністрів СРСР ухвалила указ “Про виселення із західних областей УРСР до областей: Карагандинської, Архангельської, Вологодської, Кемеровської, Кіровської, Молотовської, Свердловської, Тюменської, Челябінської та Читинської членів родин „оунівців“ і активних бандитів, заарештованих та вбитих у боях”.
Операція “Захід” розпочалася 21 жовтня, о шостій ранку. Командував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Дятлов. Протягом доби виселили 26 644 родини, загалом 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини.
На всіх них чекали каторжні роботи в копальнях і колгоспах Сибіру. Протягом довгої дороги на Північ 875 виселенців намагалися втекти з ешелонів, але 515 із них було схоплено. Такими були дані офіційних звітів МДБ. А в документах українського підпілля фігурувала цифра 150 тис. вивезених осіб.
Свої вчинки карателі прикривали ще й гаслами боротьби з куркулями. Майно виселенців передали колгоспам. Проте навіть радянська статистика свідчить, що виселені, приміром із Дрогобицької області, мали по одній (зрідка дві) корови на подвір’я, 22 % із цих господарств — по двоє коней, лише третина — по свині й тільки чверть — плуги та борони. “Ворогами трудящого люду” зробили звичайних селян.

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ