День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Сьогодні, 18 травня, Україна відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
Варто зауважити, що це відносно нові для держави меморіальні дати, які були встановлені в країні опісля Революції гідності. Зокрема, День боротьби за права кримськотатарського народу було затверждено у травні 2014 року, а День жертв геноциду кримськотатарського народу – у листопаді 2015 року, повідомляє «112 Україна».
Обидві меморіальні дати пов’язані з річницею депортації кримськотатарського народу 1944 року.
Примусове переселення кримських татар розпочалося 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривало до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня).
Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.
Наразі на державному рівні визнається, що це був акт гено- і етноциду. Зокрема, про це свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності.
За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 144 тисячі кримських татар; за татарськими джерелами – 228 500, з яких упродовж першого півтора року померло близько 110 тисяч осіб.
В каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС.
Людям на збори давалося від декількох хвилин до півгодини, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. Зрозуміло, що більшість майна залишилося і було конфісковане державою.
Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина – до ГУЛАГу, а ще частина – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.
Натомість у Криму будь-якими засобами йшло знищення культурних та історичних пам’яток, заміна історичних назв місцевостей новими на зразок «Совєтский», «Первомайск», «Красногвардейск» тощо.
Територію півосторова заселяли вихідцями з Росії та інших республік. За повоєнний період кількість населення у Криму збільшилося майже в 10 разів.
Після переведення Криму до складу УРСР (1954) у 1956 році було видано указ (неопублікований) про реабілітацію кримських татар, але практично без права повернення на батьківщину до Криму.
Масове повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 80-х років. Однак і тоді вони піддавалися репресіям.

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ