День святих мучеників Андріана та Наталії

Святі мученики Адріан і Наталія були чоловіком і дружиною, родом з Никомидії. Жили вони за часів правління імператора Максиміаніа (305-311рр.), який сильно переслідував християн і кров християнська лилася рікою.
Сама Наталя народилася і виросла в християнській родині, але заміж вийшла за язичника Андріана, який міг похвалитися багатством і спроможністю. Разом подружжя прожило трохи більше 1 року, після чого почалися гоніння на послідовників християнської віри. Тоді в Никодима прибув імператор Максиміліан, і в цей час були спіймані 23 християнина, яких піддали жорстоким тортурам. Андріан, будучи ще тоді язичником, був вражений, з якою стійкістю люди брали муки. В результаті, він і сам повірив в Христа. Тоді язичники схопили його і відправили до в’язниці. Наталія відразу ж поспішила відвідати чоловіка у в’язниці. Там же незабаром Андріана піддали різним мукам, і весь цей час поруч з ним знаходилася Наталія, також заслужила мученицький вінець.
У народі 8 вересня називали Овсянніца, оскільки підходив час для збору вівса. Перший сніп за традицією 8 вересня завжди несли до хати і ставили під образу – в червоний кут. Працівники і господар сідали за стіл, а господині належало пригостити їх спеціальним стравою під назвою Дежене – вівсяним толокном, яке було замішано на воді або молоці, приправлено ягодами. Також 8 вересня день пекли млинці. Всі страви запивали брусничним або вівсяним киселем. Також намагалися обов’язково пригостити коней, насипаючи їм багато вівса – вважалося, що, згідно з прикметами, це допоможе худобі бути міцною і здоровою.
Також 8 вересня було відмінний час для збору горобини і калини. Предки цінували ці ягоди за їх цілющі властивості. Вважалося, що настої, чаї, варення з калини та горобини можна використовувати для лікування найрізноманітніших недуг. Калина і горобина підвищують імунітет, відновлюють сили. Калина має желюючі властиві, а тому, з неї часто робили киселі, пастилу, мармелад.

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ