Дитячі фото в соцмережах: мило чи небезпечно?

Здається, що хвалитися своїми дітьми – так природно. Колись запрошували друзів та сусідів подивитися дитячий чи сімейний альбом, тепер – завантажують фото в соцмережі, щоб не лише найближчі, а й усі побачили, який чарівний, кумедний та вдатний ваш малюк.

Однак усе частіше лунає меседж, що це погана практика – мовляв, і некоректно без дозволу дитини, й небезпечно. То чи справді начебто безневинне фото дитини в соцмережах може призвести до проблем?

Однак за начебто безневинним і природним бажанням показати свою дитину іноді може стояти банальний егоїзм та марнославство. Кажучи сучасною мовою інтернету – прагнення зібрати якомога більше лайків і стати популярним у стрічці новин за рахунок своєї дитини. Адже не новина, що фото дитини лайкне значно більше людей, аніж серйозний допис чи філософські роздуми.

Таку позицію розділяє й психолог, психотерапевт за напрямком «сімейна системна психотерапія» та «когнітивно-поведінкова терапія» (CBT), кандидатка психологічних наук, дійсна членкиня Онтарійської спілки психологів Наталія Гаєвська: «Переоцінити вплив соцмереж на наше сьогодення дуже складно. Адже тут спілкуємося з друзями, шукаємо однодумців, дискутуємо на професійні та політичні теми, а також розповсюджуємо безліч фото нашого приватного життя. Не є винятком і фото наших дітей, адже це так приємно – запостити в мережу чергову милу та кумедну фотку своєї малечі й зібрати якомога більше лайків! Часто за такою поведінкою батьків ховається бажання не просто похвалитися: “Яка в мене чудова дитина!”, а частково самоствердитися за рахунок власного малюка: “Ось подивіться, що в мене є!” – приблизно такий меседж несуть ці фото. “В мене така чудова дитина – значить я суперова мама”. Я не помилилася, не “хто”, а “що”, бо, на жаль, досить часто батьки не беруть до уваги самої особистості дитини, сприймаючи її лише як об’єкт (функцію) для задоволення власних марнославних потреб».

Проблема ж, зауважують фахівці, в тому, що дитина не може відстоювати своє право на приватність, бо вона ще не знає, хоче чи ні, щоб її фото розміщували. А часто її й не ставлять до відома, що фото в мережі.

Батьки зобов’язані діяти в якнайкращих інтересах дитини, тож перш ніж розмістити певну інформацію про свою дитину, батькам необхідно подумати – чи не зашкодить це насамперед самій дитині. Не всі дорослі над цим замислюються, адже часто бачимо як в своїй стрічці Facebook розміщують фотографії дітей – починаючи від фото у смішних костюмах до фото дітей у купальниках. Звісно, що батьки пишаються своїми дітьми й хочуть поділитися своїм щастям, але робити це потрібно так, щоби згодом це не мало гірких наслідків.

Після того, як ви виклали фото дитини в соцмережі, — ви його віддали будь-кому охочому. Тому замислитися над подальшою долею фото вашої дитини радить фахівець із цифрової безпеки Микола Костинян: «Якщо таке фото розміщується публічно – то будь-хто в цьому світі отримує право використовувати це фото, як йому заманеться. Використовувати – це означає й показувати, й поширювати, й модифікувати, й переробляти як завгодно. Наслідки непередбачувані».

Дослідження свідчать, що батьки до моменту, коли їхній дитині виповниться п’ять років, встигають завантажить в соцмережі в середньому 973 її фотографії. 17 % батьків жодного разу не змінюють налаштування приватності в Фейсбуку, а 46 % перевіряють такі налаштування лише один раз чи двічі. Тож зловмисники без проблем можуть отримати й використовувати дитячі фото, які перебувають у відкритому доступі.

У мережі фотографію дитини бачать не лише доброзичливці, вона може бути використана з будь-якою метою. Мовляв, є непоодинокі випадки, коли батьки розміщували фотографію дитини в привабливому вигляді, а потім дитина ставала жертвою педофіла – збоченець помічав фото й вистежував свою жертву. На жаль, досить часто батьки розміщують інформацію, за якою можна дізнатися адресу проживання, навчання, місця відпочинку, де часто буває дитина.

Інший можливий наслідок – кібербулінг, тобто знущання з боку однолітків, через інтернет. Батьки розміщують фото дитини й часто навіть не цікавляться, чи не проти цього сама дитина. Можливо, дитина не хоче, щоб її в такому вигляді бачили однолітки? Тож через необдуманий вчинок батьків дитина може потерпати від насмішок та цькування в школі, в тих же соцмережах.

Про серйозну емоційну загрозу для дітей від розміщення їхніх фото попереджає дослідження вчених Мічиганського університету, здійснене 2015 року. Більше 74% респондентів заявили, що мають сумніви щодо публікації дитячих фото в світовій мережі, але роблять це, піддаючись загальному впливу й тенденціям. Крім того, 51% батьків супроводжує фото своїх дітей особистою інформацією, за якою можна вирахувати місце перебування дитини. А понад третину батьків та матерів обговорюють здоров’я, виховання та проблеми своїх дітей у публічному інтернет-просторі.

Насамперед усі фахівці зауважують основне – це та делікатна сфера, де порозуміння варто шукати не в юридичній площині, а в сімейно-моральному порозумінні. Дитину слід запитати про її почуття, а вона має не мовчати, якщо незгодна.

Якщо ж вирішити проблему на рівні родини не вдається – є й інші шляхи. Дитина може заперечувати проти поширення своїх фото, починаючи з будь-якого віку. Відповідно до ст. 171 Сімейного Кодексу України, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім’ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім’ї.

Та все ж фахівці радять не доводити ситуацію до того, щоб такі прецеденти виходили за межі родини – здоровий глузд допоможе вирішити цю проблему. А запобігти допоможуть роз’яснювальна робота, підвищення інтернет-грамотності та кібербезпечності суспільства.

Більше новин на: Яворів Інфо

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ

Варто подивитись:

Загрузка...