Маковея, або ж Медовий Спас

Маковея, або ж Медовий Спас, це українське свято, яке має два різних трактування. Одне християнське, а інше народне. Медовий Спас першим із трьох, його святкують 14 серпня. Далі йдуть Яблучний (19 серпня) та Горіховий (29 серпня) Спас.

Маковея припадає на останній місяць літа — серпень. Це час нового врожаю, багатства та щедрості природи. Не дивно, що серпень здавна був періодом обрядових традицій, свят і вірувань у всілякі прикмети. Саме з Першого Спаса українці починають збирати свіжий мед, а за ним і яблука з грушами та горіхи. До використання старих запасів врожаю та збирання нового — ставилися завжди з пошаною та ощадливістю. Але й не забували відсвяткувати, куштуючи нові дари природи. Тому й готували всякі наїдки з маку, меду, горіхів, яблук та інших фруктів.

За християнською ж версією, Маковея — це день вшанування мучеників Маккавеїв. З часом, традиції обох свят поєдналися в одному. Тож сезонні продукти й інші обрядові елементи тепер носять святити до церкви.

Приносять на освяту свіжі мак та мед із нового сезону, святять воду. Мед із церкви забирати додому не можна — його неодмінно віддають нужденним або залишають у церкві як милостиню.

Оберіг із трав — Маковійчик. Різні квіти збирали в букет-оберіг та несли освячувати до церкви. Основними елементами були чорнобривці і волошки, голівки маку. Також, додавали полин, жоржини, гвоздики та різноманітні цілющі трави.

Ще один елемент до освячення: страви з медом і маком. Несли в церкву завиванці з маком, налисники з маком, медові пряники, сирники тощо.

Обряди поза церквою теж збереглися. Освячували воду в різних водоймах: від криниць до річок. Дівчата ж бралися на Маковея ворожити.

Інсували й певні заборони: не можна займатися хатньою працею, сваритися чи злитися на когось, влаштовувати надто пишні й шумні святкування. З цього дня й до 27 серпня триває Успенський піст.

Прикмети та приказки на Маковея:
У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро.
На перший Спас і жебрак медку спробує.
Після першого Спаса у воду не заходять.
З’їси ложку освяченого меду — загадай бажання, і воно збудеться.
Журавель на спас у відліт летить.
Якщо колодязь викопати на перший Спас — йому нашкодити ніхто не зможе.
На перший Спас олень копито обмочив (вода холодна).
Поклади макову голівку під подушку дитині, щоби була здоровою.
Вважалося, що на Маковія відцвітають троянди й починають падати холодні роси.
Якою буде погода на Медовий Спас — такою вона буде і 28 серпня.

Більше новин на: Яворів Інфо

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ