Масляна

Масляна – одне із найдавніших слов’янських свят, яким проводжають зиму та зустрічають весну. Традиційно Масляна в Україні триває тиждень. Це древньослов’янське свято виникло на території нашої Батьківщини і саме Україна є спадкоємицею Київської Русі, тому Масляна – передусім, наше культурне та релігійне надбання.
Масляна (або Масниця) бере свій початок із язичницьких часів: тоді древні слов’яни святкували “проводи зими” та прихід весни. Головним символом свята є Сонце, адже саме завдяки його теплу пробуджується природа. Відтак, наші предки готували обрядовий хліб, схожий на небесне світило – млинець. Ця традиція збереглася й досі.
Тиждень Масляної ділиться на два періоди: понеділок, вівторок і середа – це Вузька Масляна, а четвер, п’ятниця, субота і неділя – Широка. Упродовж перших трьох днів можна виконувати домашню роботу, а з четверга будь-яка робота заборонена.
Кожен день Масляної має свою назву і призначення. Зараз більшість традицій святкування вже забулися, але раніше їх неухильно дотримувалися.
Понеділок, 12 лютого – початок Масляної 2018 – це “зустріч”. Цей день має чудову традицію робити крижані гірки. Наші предки вірили, що чим далі котяться сани і більше лунає сміху під час такої забави – тим кращим буде врожай.
Вівторок, 13 лютого – “загравання”. Цього дня потрібно грати у веселі ігри та пригощати один одного млинцями.
Середа, 14 лютого – “ласунка”. Здавна українки цього дня готують різні смаколики для багатого столу. На першому місці, звісно, млинці.
Четвер, 15 лютого – “розгуляй”. Від цього дня Масляна набуває великих масштабів – у четвер прийнято гуляти з ранку до вечора, водячи хороводи та співаючи пісні.
П’ятниця, 16 лютого – “тещині вечори”. У цей день молодь намагається знайти свою пару, аби якнайшвидше одружитися. Зяті особисто запрошують своїх тещ та пригощають їх млинцями.
Під час Масляної проводять обряд Колодій, в основі якого звичай прив’язувати колодки до ніг тим, хто ще без пари. Так прагнуть спонукати молодь замислитись про створення сім’ї.
Субота, 17 лютого – “посиденьки зовиці” – молода невістка запрошує своїх рідних до себе.
Неділя, 18 лютого –”Прощена неділя”. Цього дня потрібно попросити пробачення у всіх за заподіяне зло та очиститися від гріхів напередодні Великого посту.
З 19 лютого гуляння припиняються, адже приходить Великий піст, який триватиме до Великодня.

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ

Варто подивитись:

Загрузка...