Велика (Страсна) п’ятниця

Страсна п’ятниця – найстрогіший день Страсного тижня. У 2018 році вона припадає на 6 квітня.
Потрібно уникати веселощів та різних розваг.
Хто в Страсну п’ятницю сміється, той весь рік плакатиме, – каже народна приказка.
У цей день не можна виконувати хатню роботу: ні шити, ні різати, ні прибирати. Слід завершити усе прибирання у Чистий четвер.
Не можна працювати і на землі. Українці вірили, що якщо посіяти чи посадити щось в цей день, то врожаю не буде.
За повір’ям, у страсну п’ятницю треба відмовитися від стрижки та фарбування волосся чи будь-яких інших косметичних процедур.
У Страсну п’ятницю християнам варто відвідати богослужіння та помолитись.
Наші предки вважали, що якщо принести з богослужіння 12 запалених свічок і розставити їх у будинку, то це обов’язково принесе у дім благополуччя та удачу на наступний рік.
Хоч у Страсну п’ятницю працювати не можна, але дозволено випікати паски.
У народі кажуть, що випічка, приготована у Велику п’ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також матиме цілющу силу.
Також є народне повір’я для мам – в цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування – такий малюк має бути здоровий та сильний.
У Страсну п’ятницю віруючі повністю утримуються від вживання їжі, духовно і фізично готують себе до Великодня. Можна дозволити собі трохи хліба з холодною водою. Однак це має відбуватися ввечері – після того, як відбудеться винос Плащаниці.
В давнину вважали, що якщо в це день небо зоряне – буде хороший урожай зернових, якщо весь день хмарно, “хліб буде з бур’яном”, тобто буде неврожай.
В Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети говорять, що хтось плюне на землю – від того на весь рік всі святі відвернуться.
Прати у Велику п’ятницю не можна. Існує повір’я, що якщо у цей день випрати білизну і вивісити її сушитисm, то на ньому з’являться сліди крові.
У церквах під час богослужіння виносять Плащаницю – це плат, на якому зображений на повний зріст Господь Ісус Христос, що лежить у гробі. Її виносять з вівтаря і встановлюють в центрі храму на піднесенні, який прикрашений квітами. Після чого вже ввечері проходить друга служба, під час якої віряни стоять із свічками в руках, а Плащаницю обносять навколо храму.

Поділитись:
НА ГОЛОВНУ